Ból mięśni podczas COVID-19

Powrót

COVID-19 może powodować szereg uciążliwych objawów. Wśród nich wymienia się kaszel, duszności, podwyższoną temperaturę ciała, ogólne osłabienie, uczucie przemęczenia i bóle mięśniowe. Te ostatnie mogą być na tyle silne, że utrudnią funkcjonowanie. Dlaczego przy zakażeniu koronawirusem obserwuje się bóle mięśniowe i jak sobie z nimi poradzić?

Jaki jest ból mięśni podczas COVID-19?

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może przebiegać bezobjawowo, skąpoobjawowo albo dawać naprawdę uciążliwe objawy trwające od kilku dni do kilku tygodni. Pierwsze symptomy obserwuje się od 5 do 14 dni po wniknięciu wirusa do organizmu. Czas między 1 a 5 dniem to okres inkubacji oraz namnażania się wirusa w nabłonku górnych dróg oddechowych. Wśród najczęstszych objawów COVID-19 wymienia się podwyższoną gorączkę, kaszel i duszności, osłabienie, bóle mięśniowe, utratę albo zmianę węchu i smaku. Niektóre z symptomów utrzymują się nawet wtedy, gdy pozostałe już dawno ustąpią – uznaje się je za długoterminowe następstwo zakażenia. Takim długoterminowym następstwem są m.in. omawiane bóle mięśni i stawów.

Jaki ból mięśni przy koronawirusie jest normalny? Taki, który utrzymuje się dużo dłużej niż dyskomfort będący efektem przesilenia w trakcie ćwiczeń fizycznych, czyli powyżej 48 godzin. Co ważne, ból może mieć ostry przebieg – niektórzy pacjenci opisują go jako obezwładniający – i uogólniony charakter – boli dosłownie całe ciało, chociaż najczęściej pojawia się ból w plecach. W niektórych przypadkach mięśnie są wrażliwe zarówno na ruch, jak i na dotyk. To zdecydowanie wpływa na możliwość normalnego funkcjonowania u osób zakażonych koronawirusem.

Ból mięśni i stawów podczas choroby

Dlaczego przy zakażeniu pojawia się ból mięśni? Koronawirus zaliczany jest do infekcji wirusowych, podobnie jak różnego rodzaju przeziębienia oraz grypa. Wszystkie tego typu choroby wiążą się w większym lub mniejszym stopniu z odczuwaniem bóli mięśniowych. Przypuszcza się, że w trakcie infekcji dochodzi do zapalenia tkanki mięśniowej, podrażnienia receptorów bólu oraz ostatecznie do uszkodzenia włókien mięśniowych. W efekcie chory nie ma siły wstać z łóżka, przejść nawet kilku kroków, a w skrajnych sytuacjach ruszyć ręką. W niektórych przypadkach dochodzi do tak zwanej przeczulicy skóry – nadwrażliwość na dotyk jest naprawdę duża, wówczas pomaga wyłącznie brak kontaktu z bodźcem.

Trzeba jednak pamiętać, że ból mięśni występujący jako samodzielny objaw może ale nie musi oznaczać zakażenia SARS-CoV-2. Nie jest to charakterystyczny symptom, nie pojawia się u każdego lub prawie każdego z chorujących na koronawirusa.

Ból mięśni a koronawirus

Ból mięśni a koronawirus – ból mięśni może nasilać się lub zmniejszać w trakcie trwania infekcji. To, jak będzie rozwijało się zakażenie, zależy od organizmu. Jeden poradzi sobie z nią dużo łatwiej i objawy ustąpią po kilku dniach, drugi gorzej i uciążliwe symptomy utrzymają się nawet kilka tygodni po zakończeniu choroby. Jak poradzić sobie z bólami mięśniowymi w trakcie infekcji? Przede wszystkim jak najwięcej odpoczywać i leżeć w łóżku, pić dużo płynów, a jednocześnie stosować leki przeciwbólowe. Skuteczny w łagodzeniu objawów koronawirusa jest m.in. paracetamol zawarty w środkach dostępnych bez recepty.

U części osób chorujących na COVID-19 ból ustępuje po stosowaniu ciepłych okładów, kąpieli lub maści rozgrzewających, ale niestety nie jest to reguła. Jeżeli odczuwa się silne dolegliwości bólowe, można spróbować wszystkiego co pozwoli na rozluźnienie mięśni i samodzielnie ocenić skuteczność takich działań.

W przypadku, gdy ból nie ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych, pacjent powinien się skontaktować z lekarzem. Specjalista ma możliwość wypisania silniejszych preparatów sprzedawanych wyłącznie na receptę. Czasami okazuje się, że ból zlokalizowany w dolnej części pleców jest wynikiem innego stanu zapalnego, np. zakażenia nerek, dlatego dolegliwości nie powinno się bagatelizować. Wówczas wskazaniem do wizyty lekarskiej będzie skąpomocz oraz ciemne zabarwienie moczu.


Dodano: 19/11/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Koronawirus
05/05/2021
Choroby, Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Badania, Choroby, Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

20/05/2021
Koronawirus
Bolące ramię po szczepieniu przeciw COVID-19

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 599 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się