Testy na COVID-19 – porównanie

Powrót

Testy na COVID-19 pozwalają skutecznie monitorować tempo rozprzestrzeniania się pandemii. Na rynku dostępne są obecnie testy serologiczne, genetyczne i antygenowe – niektóre z nich wykrywają trwającą, inne przebytą już chorobę. Różnią się ceną, materiałem, który poddaje się badaniu oraz czasem oczekiwania na wynik.

Rodzaje testów na koronawirusa

Test na koronawirusa może wykonać każdy, kto podejrzewa, że jest zarażony lub chce sprawdzić, czy już chorował na COVID-19. Dostępne na rynku rodzaje testów na koronawirusa dzielą się na te, które wykrywają bieżące zakażenie wirusem – obecność antygenów lub materiału genetycznego SARS-CoV-2 – oraz na te potwierdzające przebytą chorobę na podstawie poziomu przeciwciał.

Aktywne zakażenie wykrywają testy molekularne: genetyczny RT-PCR (dwie sekwencje genetyczne koronawirusa) oraz PCR FRANKD i RT-LAMB (jedną sekwencję genetyczną koronawirusa), a także szybkie testy antygenowe (antygeny SARS-CoV-2). Wszystkie z wymienionych testów zaliczane są do wymazowych – wymagają pobrania wymazu z nosogardzieli.

Przebytą chorobę można potwierdzić, wykonując test serologiczny, pokazujący poziom przeciwciał w klasie IgG, IgM lub panelu IgG/igM. Do wykonania tego testu konieczne jest pobranie próbki krwi.

Badanie przeprowadza się bardzo szybko – wystarczy kilka minut na pobranie próbki oraz wszystkie konieczne czynności administracyjne. Przy testach z krwi nie wymaga się żadnego przygotowania, nie trzeba również być na czczo. Do wymazu trzeba przyjechać na czczo lub minimum 3 godziny po ostatnim posiłku, nie myć zębów ani nie żuć gumy, nie stosować wcześniej płynów do płukania jamy ustnej albo tabletek do ssania, nie palić papierosów bezpośrednio przed badaniem i nie wydmuchiwać nosa.

Szybkie testy na koronawirusa

Ile czeka się na wynik? Szybkie testy na koronawirusa dają wiarygodny wynik już po 15 minutach. Są to testy antygenowe, czyli potwierdzające trwającą chorobę. Testy z krwi na koronawirusa – serologiczne – wymagają około 3 dni roboczych oczekiwania na wynik. Średni czas oczekiwania na informację o zakażeniu z testów RT-PCR/RT-LAMB to 24 godziny.

Kiedy można wykonać test? Testy RT-PCR i RT-LAMB robi się albo po kontakcie z osobą zarażoną, albo po pojawieniu się objawów infekcyjnych. Podobnie jest w przypadku testów antygenowych – zaleca się, aby poddać się badaniu po 5–7 dniach od wystąpienia symptomów infekcji. Testy na obecność przeciwciał potwierdzają przebyty COVID-19, dlatego z ich wykonaniem trzeba wstrzymać się najdłużej, aż poziom przeciwciał rzeczywiście da się określić w próbce krwi – 2 do 3 tygodni po pierwszych objawach koronawirusa. Testy w klasie IgG można również wykonać w celu weryfikacji poziomu odporności po szczepieniu.


Dodano: 19/02/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 95 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 95 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się