Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityka cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie. Zgadzam się

Powrót

Cukrzyca - choroba cywilizacyjna XXI wieku


Cukrzyca, zwłaszcza cukrzyca typu II, stała się chorobą cywilizacyjną. Liczba chorych stale rośnie a wiele osób nie wie, że choruje. Początkowa bezobjawowa faza cukrzycy może trwać nawet kilka lub kilkanaście lat. Wczesne wykrycie cukrzycy i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć wielu powikłań zdrowotnych.

Kiedy warto wykonać badania w kierunku diagnostyki cukrzycy?

Regularnie – nawet raz w roku - powinny wykonywać badania osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli m.in.:

 • z nadwagą lub otyłością,
 • o niewielkiej aktywności fizycznej,
 • z przypadkami cukrzycy w najbliższej rodzinie,
 • u których we wcześniejszych badaniach wystąpił podwyższony poziom cukru,
 • które ukończyły 40 lat.

Warto również zbadać poziom cukru, jeśli występują takie objawy jak:

 • osłabienie,
 • senność,
 • szybkie męczenie się,
 • zaburzenia apetytu,
 • nagła utrata masy ciała,
 • częste zakażenia grzybicze,
 • uczucie suchości w ustach.

Jakie badania wchodzą w skład pakietu badań
Diagnostyka cukrzycy

Glukoza

Glukoza to związek chemiczny stanowiący podstawowe źródło energii dla komórek w naszym organizmie. Za regulowanie stężenia glukozy we krwi odpowiedzialne są dwa hormony produkowane przez trzustkę – insulina (obniżająca jej stężenie) i glukagon (zwiększający jej stężenie). Niepokojącym sygnałem jest zarówno wysokie stężenie glukozy (powyżej 100 mg/dl), jak i stężenie poniżej granicy normy (60 mg/dl).
Oznaczenie stężenia glukozy we krwi służy do oceny metabolizmu węglowodanów i jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy.

HbA1C (hemoglobina glikowana)

Badanie pokazuje średnią wartość stężenia glukozy w organizmie w okresie ostatnich 3 miesięcy. Służy przede wszystkim monitorowaniu leczenia cukrzycy. Wysoki poziom HbA1C wskazuje na źle wyrównaną cukrzycę, co może doprowadzić do jej poważnych powikłań.

Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG)

Profil lipidowy – odzwierciedla stan gospodarki tłuszczowej w naszym organizmie. Tłuszcze są odpowiedzialne za utrzymanie właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, budują błony komórkowe i są rozpuszczalnikami dla nierozpuszczalnych w wodzie witamin A, D, E i K. Na podstawie badania wyznacza się cztery parametry: cholesterol całkowity, cholesterol LDL czyli tak zwany zły cholesterol, cholesterol HDL czyli dobry cholesterol oraz trójglicerydy.
Zarówno w cukrzycy typu I jak i II występuje szereg zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, które wpływają na przyspieszony rozwój miażdżycy. Dlatego osoby chore na cukrzycę mają często nieprawidłowy lipidogram.

Mocz - badanie ogólne

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, które umożliwia rozpoznanie wielu chorób. Obecny w moczu cukier może świadczyć o występowaniu cukrzycy, a u osób z już zdiagnozowana cukrzycą może świadczyć o nieprawidłowym leczeniu. Niewielkie ilości tej substancji w moczu możliwe są jedynie u kobiet w ciąży.

Mikroalbuminuria

Badanie poziomu albumin w moczu to badanie przesiewowe przydatne dla oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u chorych na cukrzycę. Albuminy są białkami występującymi w dużej ilości w organizmie człowieka. W zdrowym organizmie albumina występuje w moczu w ilościach śladowych, dlatego jej obecność w moczu może oznaczać stan uszkodzenia nerek, kłębuszków lub kanalików nerkowych.

Homocysteina

Homocysteina jest aminokwasem, dzięki któremu możliwa jest regeneracja uszkodzonych tkanek, jednak jej nadmiar może poważnie uszkodzić naczynia krwionośne, wywoływać miażdżycę oraz problemy zakrzepowe.
Oznaczenie HCY jest zalecane m.in. u osób cierpiących na nadciśnienie, nadwagę, cukrzycę, z zespołem metabolicznym. Wysoki poziom HCY w osoczu jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia: choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy tętnicy szyjnej, miażdżycy tętnic obwodowych, miażdżycy tętnic mózgowych, udaru mózgu, zakrzepicy żylnej i zatorowości tętnicy płucnej.
Monitorowanie poziomu homocysteiny we krwi jest ważnym elementem nowoczesnego leczenia cukrzycy.

Zadbaj o siebie lub o swoich bliskich!
Polecamy pakiet badań „Diagnostyka cukrzycy"

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.

Zapytaj o ofertę