Videofiberoskopia to badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób nosa, nosogardła, gardła i krtani.

Fiberoskopia – wskazania

Videofiberoskopia nosogardła jest wskazana u osób z zaburzeniami drożności nosa, krwawieniami z nosa, jednostronnym niedosłuch i/lub przewlekłym bólem ucha, jak również u pacjentów z guzem szyi/powiększeniem węzłów chłonnych szyi.

Videofiberoskopia krtani i gardła dolnego wskazana jest u osób z zaburzeniami głosu i/lub połykania. Metoda ta ma szczególne zastosowanie w przypadku osób, u których nie można wykonać klasycznego badania lusterkiem krtaniowym lub badania endoskopem sztywnym. Sytuacja taka może być spowodowana budową anatomiczną lub silnym odruchem wymiotnym.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie nie jest wymagane. Jednak zaleca się, aby osoby z silnym odruchem wymiotnym powstrzymały się od jedzenia i picia na 1-2 godziny przed badaniem. Badanie nie powinno być wykonywane w czasie ostrej infekcji i intensywnego kataru, który znacząco utrudnia badanie i wizualizację górnych dróg oddechowych.

Jak przebiega fiberoskopia?

Badanie trwa kilka minut i odbywa się w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela laryngologicznego. Badanie jest bezbolesne, może być wykonywane w znieczuleniu miejscowym błony śluzowej lidokainą w spray’u. Badanie nasofiberoskopowe polega na wprowadzeniu giętkiego endoskopu przez nos i oglądaniu górnych dróg oddechowych na monitorze. Podczas badania istnieje możliwość zapisu uzyskanego obrazu w formie zdjęć i krótkich filmów.

W poradni laryngologicznej POLMED wykorzystywany jest endoskop giętki (nasofiberoskop) o średnicy 2,8 mm.

Ile kosztuje fiberoskopia w Olsztynie i jak się umówić?

Badanie wykonuje otolaryngolog Natalia Jarmołowicz-Aniołkowska.

Cena badania – 250 zł.

lub skontaktuj się z recepcją.


<<powrót

Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się