Videofiberoskopia to badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób nosa, nosogardła, gardła i krtani.

Videofiberoskopia nosogardła jest wskazana u osób z zaburzeniami drożności nosa, krwawieniami z nosa, jednostronnym niedosłuch i/lub przewlekłym bólem ucha, jak również u pacjentów z guzem szyi/powiększeniem węzłów chłonnych szyi.

Videofiberoskopia krtani i gardła dolnego wskazana jest u osób z zaburzeniami głosu i/lub połykania. Metoda ta ma szczególne zastosowanie w przypadku osób, u których nie można wykonać klasycznego badania lusterkiem krtaniowym lub badania endoskopem sztywnym. Sytuacja taka może być spowodowana budową anatomiczną lub silnym odruchem wymiotnym.

Przygotowanie do badania:

Przygotowanie nie jest wymagane. Jednak zaleca się, aby osoby z silnym odruchem wymiotnym powstrzymały się od jedzenia i picia na 1-2 godziny przed badaniem. Badanie nie powinno być wykonywane w czasie ostrej infekcji i intensywnego kataru, który znacząco utrudnia badanie i wizualizację górnych dróg oddechowych.

Przebieg badania:

Badanie trwa kilka minut i odbywa się w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela laryngologicznego. Badanie jest bezbolesne, może być wykonywane w znieczuleniu miejscowym błony śluzowej lidokainą w spray’u. Badanie nasofiberoskopowe polega na wprowadzeniu giętkiego endoskopu przez nos i oglądaniu górnych dróg oddechowych na monitorze. Podczas badania istnieje możliwość zapisu uzyskanego obrazu w formie zdjęć i krótkich filmów.

W poradni laryngologicznej POLMED wykorzystywany jest endoskop giętki (nasofiberoskop) o średnicy 2,8 mm.

Jak się umówić?

Badanie wykonuje otolaryngolog Natalia Jarmołowicz-Aniołkowska

Cena badania – 250 zł.

lub skontaktuj się z recepcją.


<<powrót

Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się