Aktualne badania wskazują na ryzyko występowania długotrwałych konsekwencji COVID-19 dla organizmu (tzw. zespół postcovidowy), nawet w przypadku bezobjawowego przebiegu choroby. Dlatego warto, aby ozdrowieńcy po potwierdzonej infekcji lub tylko podejrzewający zachorowanie na podstawie objawów, zgłosili się do poradni pocovidowej w celu wykonania badań i przejścia odpowiedniej terapii lub rehabilitacji.

Wirus SARS-CoV-2 atakuje organizm wielonarządowo: układ oddechowy, pokarmowy, krwionośny, nerwowy, moczowy. Powikłania po COVID-19 mogą pojawić się po kilku miesiącach, a nawet stopniowo przechodzić w stany przewlekłe.

Monitorowanie organizmu przez ozdrowieńców jest niezwykłe ważne ze względu na konieczność zapobiegania powikłaniom lub ich leczeniu. Jeśli nie jesteś pewien, że przeszedłeś COVID-19 (jedynie podejrzewasz na podstawie objawów), możesz wykonać badanie na obecność przeciwciał

Zakres wsparcia poradni pocovidowej

Po zakupie wybranego pakietu pacjent kierowany jest na wykonanie badań specjalistycznych, czyli spirometrii, dyfuzji i usg klatki piersiowej (w zależności od wybranego zakresu pakietu). Następnie podczas konsultacji z lekarzem specjalistą omawiane są wyniki poszczególnych badań, stawiana jest diagnoza i ustalany jest schemat leczenia, który pozwoli pacjentowi wrócić do pełnej sprawności.

Dostępne są dwa rodzaje pakietów w poradni pocovidowej:

  • Pakiet podstawowy (konsultacja lekarza + spirometria + badanie dyfuzji gazów w płucach) – 299 zł
  • Pakiet rozszerzony (konsultacja lekarza + spirometria + badanie dyfuzji gazów w płucach + usg klatki piersiowej) – 399 zł

Badanie zdolności dyfuzyjnej płuc dla tlenku węgla (DL CO) – służy do oceny stopnia przechodzenia gazów przez barierę pęcherzykowo-włośniczkową. Jest to szczególnie istotne w diagnostyce duszności, w przebiegu chorób śródmiąższowych, w tym zmian po infekcji koronawirusem.

Spirometria – służy do oceny sprawności wentylacyjnej układu oddechowego. Jej celem jest pomiar przepływu i objętości powietrza wdychanego i wydychanego przez badanego. Badanie ma charakter wysiłkowy, a jego wynik jest zależny od woli współpracy pacjenta.

Lekarze specjaliści

Lek. Marzena Kociołek jest specjalistą chorób płuc, specjalistą chorób wewnętrznych a także starszym asystentem Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Zajmuje się diagnostyką przewlekłego kaszlu, duszności, krwioplucia, leczeniem przewlekłych chorób układu oddechowego m.in. astmy, POChP, sarkoidozy. Wykonuje i interpretuje wyniki spirometrii.

Rehabilitacja po COVID-19

Koronawirus SARS CoV-2 atakuje układ oddechowy i często zostawia ślady (zwłóknienia) na płucach. Objawia się to dusznościami i kłopotami z oddychaniem jeszcze długo po przejściu choroby. Odzyskanie pełnej wydolności oddechowej może się ciągnąć miesiącami. Aby przyspieszyć proces zdrowienia, należy wykonywać ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia mięśni, które wspomagają proces oddychania.

Oferta pocovidowa POLMED Katowice

  • Zestaw I: ćwiczenia indywidualne  – oddechowe, ogólnoustrojowe – nastawione na wzmocnienie mięśni (np. kończyn dolnych) lub poprawę ruchomości klatki piersiowej – dobierane  na miejscu podczas spotkania z rehabilitantem (10 zabiegów – 280 zł).
  • Zestaw II: masaż z elementami sprężynowania klatki piersiowej (rozluźnienia napięć występujących w mięśniach oddechowych (przepony, międzyżebrowych, piersiowych, podżebrowych i mięśniu poprzecznym klatki piersiowej), usprawnienia sprężystości klatki piersiowej oraz poprawienia ukrwienia i elastyczności płuc  (10 zabiegów – 349 zł).
  • Zestaw III: pole magnetyczne – wzmocnienie odporności po zapaleniu płuc + lampa Sollux – miejscowa poprawa ukrwienia oraz pobudzenie procesów metabolicznych; (10 zabiegów – 149 zł).
  • Zestaw IV: masaż wirowy całościowy  – wpływa na polepszenie odpływu żylnego oraz wzmocnienie pracy mięśni (10 zabiegów – 249 zł).

Możemy też dobrać zindywidualizowany zestaw, zależnie od potrzeb pacjenta lub rekomendacji lekarza.

Rehabilitacja pocovidowa w POLMED Katowice – jak się umówić?

Chcesz umówić się na zabiegi rehabilitacji pocovidowej w Centrum Medycznym POLMED w Katowicach? Zadzwoń 32 661 05 50

Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się