Choroby przenoszone drogą płciową, zwane też chorobami wenerycznymi, mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Do zakażenia może dojść nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, lecz także podczas kontaktów oralnych i analnych.
Zakażenie ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV) w fazie początkowej nie daje żadnych objawów i może pozostawać w ukryciu nawet przez 10 lat. Dopiero w zaawansowanym stadium wirus HIV powoduje zwiększoną zapadalność na choroby, takie jak zapalenie płuc, gruźlica, nowotwory.
Kiła wywoływana jest przez bakterię krętka bladego. U połowy osób kiła nie daje żadnych objawów, ale nawet w postaci utajonej szkodzi zdrowiu i nieleczona może doprowadzić do uszkodzeń układu nerwowego, układu krążenia, kości, stawów, zaburzeń psychicznych, utraty wzroku.
Rzeżączkę wywołują bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). Rzeżączka u kobiet najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak mogą zdarzyć się ropne upławy, bóle podbrzusza, pieczenie okolic intymnych, zaburzenia cyklu miesiączkowego i obfita menstruacja. U mężczyzn choroba objawia się ropnym wyciekiem z cewki moczowej, pieczeniem oraz bólem przy oddawaniu moczu.